Asztigmia
Mi az asztigmatizmus?
Köznyelvi kifejezéssel szemtengelyferdülést jelent. A szem olyan fénytörési hibája, melyet főként a szaruhártya alakjának szabályos gömbfelszíntől való eltérése okoz. A látott kép különböző részleteiről eltérő élességű kép keletkezik a szemben. A szaruhártya és a mögötte következő törőközegek a beeső sugarakat egészséges, jól látó szem esetén egy pontban, az ideghártya sárgafoltján egyesítik. Asztigmiában a szaruhártya valamelyik tengelye irányában a gömbfelszínnél laposabb vagy domborúbb, vagyis kisebb vagy nagyobb törőerejű. A gömbfelszíntől eltérő tengelyben beeső sugarak egy pont helyett egy vonalban egyesülnek. Ez a vonal a görbületi eltérés függvényében lehet az ideghártya előtt vagy mögött, így az asztigmia távol- vagy közellátásos formákra is tovább osztható.
Mi okoz asztigmiát?
Legtöbbször a szem elülső felülete, a szaruhártya alakja felelős érte. Emellett okozhatja a szemlencse szabálytalan görbülete is. Örökölhető, de néha a szaruhártyát érintő sérülés vagy műtét következménye is lehet.
Milyen hatása van az asztigmatizmusnak?
Nagyon sok ember él csekély mértékű asztigmiával, amely azonban semmilyen panaszt nem okoz. Nagyobb fokú asztigmia esetén a tárgyak bármilyen távolságra vannak, képük elmosódott, homályos és a szem nem tud rájuk fókuszálni. A szem - sikertelenül - korrigálni próbálja a képet, a jobb látás reményében pedig összehúzzuk szemünket. Ez a szemhéjaknak és az arcnak is igen megerőltető, ezért enyhébb fejfájás, fáradtság és koncentrációcsökkenés léphet fel.
Miként javítható az asztigmatizmus?
Szemüveggel vagy kontaktlencsével, akárcsak egyéb optikai hibák esetében is, javítható a látás. Ma már lehetőség van az asztigmia lézeres műtéti megoldására is.
Miként ismerhető fel az asztigmatizmus?
Az érintettek közül néhányan homályosan látnak. Azonban csak alapos szemvizsgálat segítségével dönthető el, hogy valóban asztigmatizmusról van-e szó. Jellemző erre a betegségre, hogy nem, vagy csak lassan változik, ritkán súlyosbodik. Az asztigmia többnyire enyhe formában jelentkezik.
Forrás: egeszseg.origo.hu